نگاهي به وضعيت مد اسلامي در آلمان

از کارهاي مهمي که مسلمانان براي ترويج مد اسلامي در کشورهاي غربي انجام مي‌دهند، تبليغ حجاب در شبکه‌هاي اجتماعي است.

به گزارش خبرگزاري مهر، بسياري از شهروندان و سياست‌مداران آلماني، حجاب را نمادي از اسلام مي‌دانند و با آن مخالفت مي‌کنند. حتي در برخي از ايالت‌هاي اين کشور، قوانين سختگيرانه‌اي براي پوشش دختران دبستاني، کارکنان دادگاه‌ها و معلمان وضع شده است. به گزارش رايزني فرهنگي ايران در آلمان، با اين وجود، نگاهي اجمالي به بازار پوشاک آلمان نشان مي‌دهد که حجاب اسلامي موجب پيدايش سبکي جديد در عرصه مد اين کشور شده است. در سال‌هاي اخير، بسياري از فروشگاه‌هاي لباس نه در شهرهاي کلن، هامبورگ و برلين، بخشي از محصولات خود را به لباس‌هاي اسلامي اختصاص داده‌اند. برخي از آنها مانند بوتيک نورالهدي، فعاليت خود را در اين زمينه گسترش داده‌اند و با فروش لباس‌هاي متنوع، طيف بيشتري از مسلمانان را راضي نگه مي‌دارند. اما اين تنها فعاليت ژرمن‌ها در عرصه مد اسلامي نيست. علاقمندان به مد اسلامي در آلمان، براي ترويج آن نيز تلاش زيادي مي‌کنند. آلمان امسال ميزبان اولين نمايشگاه مد اسلامي بود. نمايشگاهي که توانست نگاه بسياري از طراحان مد جهان را به خود جلب کند.

فروش آنلاين

طبيعي است که با وجود صدها هزار زن مسلمان در آلمان، سبک‌هاي متنوعي براي لباس‌هاي اسلامي وجود داشته باشد.  در سال 2011، سايت اينترنتي مسلمانان فعال، از کاربران خود خواست تا نظرشان را درباره مد اسلامي بيان کنند. نظرات کاربران اين سايت اينترنتي جالب و متفاوت بود. برخي از آنها معتقد بودند که لباس‌هاي اسلامي بايد براساس مد روز طراحي شوند. اما برخي ديگر بر اين باور بودند که لباس‌هاي ن مسلمان بايد کاملا ساده باشند. در سال‌هاي اخير، اين تفاوت ديدگاه‌ سبب شده تا لباس‌هاي اسلامي در کشورهاي اروپايي مانند آلمان، در رنگ‌ها و شکل‌هاي متنوع‌تري به بازار عرضه شوند. سوزانه کوئک، طراح گرافيک در آلمان در سال 2012 سايتي با عنوان ايمزدي کوتوره تاسيس کرد تا از طريق آن، ن مسلمان در آلمان بتوانند لباس‌هاي مورد نظر خود را سفارش دهند. او که ساکن برلين است، لباس‌هاي مناسب مسلمانان را از نقاط مختلف جهان خريداري مي‌کند و آنها را بر روي سايت قرار مي‌دهد. او در اين باره مي‌گويد:« وقتي من دينم را به اسلام تغيير دادم، متوجه شدم که لباس‌هاي متنوعي براي يک زن مسلمان در آلمان وجود ندارد. در آن زمان، بيشتر لباس‌هايم را از آمريکا و انگلستان سفارش مي‌دادم. به همين دليل، تصميم گرفتم تا سايتي را براي فروش آنلاين لباس‌هاي اسلامي در آلمان تاسيس کنم.»

نل عبدالله زن ديگري است که در برلين به اسلام گرويده است و در زمينه فروش لباس شنا اسلامي فعاليت دارد. اين زن جوان، بورکيني يا لباس شنا اسلامي را از استراليا وارد آلمان مي‌کند تا ن مسلمان براي حضور در استخرها، دغدغه نداشته باشند. او در اين باره مي‌گويد:« وقتي تازه مسلمان شده بودم، در سفري به خارج از آلمان با بورکيني آشنا شدم. در آن زمان فکر کردم که ن مسلمان در آلمان نيز به اين لباس نياز دارند. بنابراين شرکتي براي واردات بورکيني به آلمان تاسيس کردم. اين لباس‌ها ضخيم و ضد آب است و مدل‌هاي مختلفي دارد. با اين وجود، در برخي از ايالت‌هاي آلمان هنوز ن مسلمان اجازه ندارند که با بورکيني شنا کنند.»

نل عبدالله و سوزانه کوئک تنها مسلمانان آلماني نيستند که براي عرضه لباس‌هاي اسلامي فعاليت مي‌کنند. در سال‌هاي اخير، بسياري از مسلمانان آلمان وارد اين عرصه شده‌اند. ايمان استايل، مسلم شاپ، آبايا- حجاب و جوم نام چند شرکت معروف است که در حوزه مد اسلامي در آلمان کار مي‌کنند.

تبليغ حجاب در شبکه‌هاي اجتماعي

از کارهاي مهمي که مسلمانان براي ترويج مد اسلامي در کشورهاي غربي انجام مي‌دهند، تبليغ حجاب در شبکه‌هاي اجتماعي است. سميه کوکتان از اولين ن در آلمان است که درباره حجاب و مد اسلامي در شبکه‌هاي اجتماعي به تبليغ پرداخت. او صفحه‌اي با عنوان “حجاب الماس من است” در فيس‌بوک راه‌اندازي کرد و در آن، ويدئوها و عکس‌هايي از لباس‌هاي اسلامي به نمايش گذاشت. در حال حاضر 4693 نفر اين صفحه را در فيس‌بوک دنبال مي‌کنند. ايندا نداه پوسپيتا يکي ديگر از ن آلماني است که در شبکه‌هاي اجتماعي به تبليغ حجاب مي‌پردازد. او که در هانوفر زندگي مي‌کند، صفحه‌اي به نام خود در اينستاگرام راه‌اندازي کرده است و در آن لباس‌هاي اسلامي و مطابق مد روز را به نمايش مي‌گذارد. صفحه او در حال حاضر 677 هزار دنبال‌کننده دارد. از ديگر ن آلماني که در اينستاگرام در حوزه مد اسلامي فعاليت مي‌کند، مي‌توان به آميرا هانورا اشاره کرد. او در فرانکفورت زندگي مي‌کند و در حال‌حاضر 20 هزار نفر صفحه او را در اينستاگرام دنبال مي‌کنند.

مجله مد براي ن مسلمان

همان‌طور که پيش‌تر نيز اشاره شد، در آلمان صدها هزار زن مسلمان زندگي مي‌کنند، اما تا سال‌ها مجلات ن در آلمان اين گروه پرشمار را ناديده مي‌گرفتند. در حاليکه صدها مجله براي ن در آلمان وجود دارد، اما تا سال‌ها هيچ مجله‌اي به صورت اختصاصي براي ن مسلمان منتشر نمي‌شد.  سرانجام ژانويه سال 2011 انتظارها به پايان رسيد و اولين مجله براي ن مسلمان با عنوان امراه منتشر شد. ساندرا آدئويه، سردبير اين مجله به اسلام گرويده بود و به خوبي با نيازهاي ن مسلمان آشنا بود. همه مي‌دانيم؛ مجله‌اي که براي ن مسلمان منتشر مي‌شود بايد به اخبار مربوط به مد اسلامي و محصولات آرايشي و بهداشتي حلال نيز بپردازد. او مي‌گويد:«متاسفانه رسانه‌هاي آلماني، تصويري يک‌طرفه از ن مسلمان ارائه مي‌دهند. داستان ازدواج‌هاي اجباري دختران مسلمان همواره در صفحات مجلات آلماني جاي مي‌گيرند، اما مطالب مربوط به مد اسلامي، محصولات آرايشي حلال، زندگي ن شجاع و کارآفرين جايي در اين مجلات ندارند. به همين دليل فکر کردم که امراه مي‌تواند به بخشي از نيازهاي ن مسلمان پاسخ دهند.»

نمايشگاه مد اسلامي در موزه فرانکفورت

سال‌ها است که برگزاري نمايشگاه‌هاي مد در پايتخت‌هاي مختلف جهان امري عادي است، اما وقتي پاي مد اسلامي در ميان باشد، کار کمي پيچيده مي‌شود. شايد به همين دليل است که تا سال 2018، هيچ نمايشگاه بين‌المللي براي مد اسلامي در جهان وجود نداشت. هرچند سال گذشته، نمايشگاه بين‌المللي مد اسلامي براي اولين‌بار در ايالات متحده آمريکا برگزار شد، اما اين نمايشگاه امسال در اولين ايستگاه اروپايي خود ميهمان موزه‌ هنرهاي کاربردي فرانکفورت بود. دهه‌ها است که مسلمانان، بخش قابل‌توجهي از شهروندان شهر فرانکفورت را تشکيل مي‌دهند. به همين‌دليل، مسئولان اين شهر تصميم گرفتند که در سال جاري، پذيراي طراحان مد اسلامي از نقاط مختلف جهان باشند. در اين نمايشگاه که دو ماهي است به پايان رسيده، علاوه بر طرح‌هاي لوکس، لباس‌هاي غيررسمي و ورزشي مناسب ن مسلمان نيز در قالب عکس‌ به نمايش گذاشته شده بود.

منبع : خبرگزاري مهر

مشخصات

• جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : اسلامي ,ن ,آلمان ,مسلمان ,لباس‌هاي ,حجاب ,ن مسلمان ,لباس‌هاي اسلامي ,براي ن ,شبکه‌هاي اجتماعي ,تبليغ حجاب ,ن مسلمان منتشر ,سال‌هاي اخير، بسياري ,انجام مي‌دهند، تبليغ ,غربي انجام مي‌دهند،
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

همدان سهره Letnan آموزشگاه فناوری یاری ( آموزشیاری ) آرامش Tami حمایت از کالای ایرانی وکیل و مشاور حقوقی متخصص در دیوان عدالت اداری Kerry